Profilaktyka


„Lepiej zapobiegać niż leczyć”. Maksyma stara jak świat niemniej jednak ciągle aktualna. Celem zabiegów profilaktycznych jest ochrona uzębienia przed szkodliwymi czynnikami, aby utrzymać zdrowe zęby do późnej starości.


Zabieganie próchnicy związane jest z:

- prawidłową higieną jamy ustnej
- odpowiednią dietą
- stosowaniem laków szczelinowych (u dzieci)
- stosowaniem okresowych, profesjonalnych zabiegów oczyszczania zębów i fluoryzacji kontaktowej.

Bardzo istotnym jest aby zabiegi profilaktyczne były przeprowadzane u dzieci, dzięki nim zdecydowanie spada ryzyko rozwoju próchnicy a dzieci z chęcią przychodzą do gabinetu stomatologicznego. Najpopularniejszym, a zarazem najbardziej skutecznym zabiegiem profilaktycznym , który powinien być przeprowadzany u dzieci to zabieg lakierowania zębów lakierem fluorowym. Zabieg ten powinien być przeprowadzany co pół roku, a w niektórych szczególnych przypadkach raz na kwartał. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i przyjemny dla dziecka.


Usunięcie kamienia to potocznie "scaling".

 

Zabieg ten wykonuje się przy użyciu aparatu ultradźwiękowego. Kamień pod wpływem drgającej końcówki odpada od zębów. Scaling prawidłowo wykonany jest całkowicie nieszkodliwy. Może wywoływać przejściową nadwrażliwość, która ustępuje po fluoryzacji.
W przypadku dużego osadu, zwłaszcza po kawie, papierosach czy czarnej herbacie bardzo skutecznym jest zabieg piaskowania zębów. Specjalny proszek wydmuchiwany pod ciśnieniem na powierzchnię zęba powoduje jego dokładne oczyszczenie.
Po zabiegu piaskowanie niezbędne jest wypolerowanie powierzchni zęba specjalnymi pastami o różnej gradacji.
W przeciwnym razie wypiaskowana powierzchnia zęba łatwo pokrywa się wszelkim osadem.


Kolejnym zabiegiem wykonywanym przeważnie u dzieci jest zabieg lakowania zębów.

 

Polega on na uszczelnianiu bruzd zębów trzonowych (rzadziej przedtrzonowych) lakiem szczelinowym. Jest to zwykle rzadki kompozytowy płyn, który głęboko wnika w szczeliny zębowe i po utwardzeniu światłem zabezpiecza bruzdy zęba przed wnikaniem bakterii i próchnicą.
Lakuje się zęby możliwie jak najwcześniej zaraz po ich wyrośnięciu. Zabieg polecany szczególnie u dzieci, które miały próchnicę w zębach mlecznych i nie opanowały wystarczająco techniki mycia zębów.
Lak, podobnie jak całe uzębienie, musi podlegać okresowym kontrolom. Jego rozszczelnienie powoduje utratę funkcji ochronnych.
Rezygnuje się z lakowania zębów u dzieci, które nigdy nie miały próchnicy, bardzo dobrze opanowały technikę mycia i przestrzegają diety niskocukrowej.
Dzięki systematycznej profilaktyce można zachować własne zęby do późnej starości.


W naszym gabinecie wykonujemy

 

-> pełne instruktaże higieny jamy ustnej
-> ultradźwiękowe usuwanie kamienia nazębnego i osadu (scaling)
-> piaskowanie zębów
-> lakierowanie zębów lakierem fluorowym , bądź fluoryzację pianką z fluorem
-> lakowanie bruzd zębów


Systematyczna profilaktyka połączona z właściwą dietą i higieną jamy ustnej to klucz do zachowania własnego zdrowego uzębienia do późnej starości!